architektura


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Festiwale światła - świat

Magia festiwali światła. Wirtualna choreografia przepływająca po elewacjach zabytkowych budynków. Przyciągają wzrok, kuszą zupełnie inna formą przeżywania sztuki. Kochamy je!

Są inspiracją do tworzenia wzorów (design komercyjny i hand made). Mają w sobie wszystko co pragnie chłonąć każdy artysta. Kolor, eteryczność, muzykę, wszelkie motywy, atmosferę.

Każdy kraj ma swoje ulubione motywy ukształtowane przez jego historię. Każde miast podkreśla swoje dziej oraz wybitne momenty (ludzi, twórczość, wynalazki, atmosferę) w swoim istnieniu. Zobaczcie jak bardzo różnią się obrazy z poszczególnych miejsc na świecie. Każdy festiwal to niepowtarzalna kultura takiego miejsca.

 Historia festiwali zaczyna się od 1989r  w Lyonie (Francja), gzie rozpoczęto realizację Planu Lumiere (jego celem było jakościowe podejście do miejskiego systemu oświetlenia ulic i obiektów). Przedtem na zachodzie Europy modne stawało się ładne oświetlanie elewacji zabytkowych budynków (coś co my znamy stosunkowo od niedawna w Polsce, a zaczęło się już od pierwszych, gruntownych renowacji naszych zabytków). Plan Lumiere ma szczytne idee, czyli nie tylko zapewnić estetykę naszych miast, ale również ograniczyć zużycie energii poprzez zastosowanie energooszczędnych technologii oświetlenia. Oficjalnie wymiar artystyczny (wielkie wydarzenie), festiwal przybrał od 1999r. W Polsce festiwale odbywają się od 2009 roku.(źródła - notkę historyczną napisałam na podstawie wizyty w Bibliotece Narodowej - zbiór publikacji architektura).


Sydnej 2015

Dominują motywy przyrodnicze.

 źródło:http://www.vividsydney.com/
 http://www.vividsydney.com/

Berlin 2015
Dużo zabawy formami. Kolorowe serca na pierwszym miejscu,
Kształty geometryczne.źródło:www.klonblog.com

Londyn 

Lumiere Light Art Festival
Motywy old paintings oraz sakralne.

 źrółdo:http://covetedition.com/news/lumiere-light-art-festival/
źródło:http://covetedition.com/news/lumiere-light-art-festival/


Polska 
ŁÓDŹ - słynie z festiwalu światła organizowanego zawsze z największym rozmachem na ulicy piotrkowskiej...

2015 r


źródło:lodz-24.p


Moje własne wspomnienia z 2014
Głównie kręciłam filmy. Działo się tak dużo, że przez przystanięcie choćby na moment i fotografowanie, można było ominąć jeszcze lepsze widowisko.


Zdjęcia z części świetlnej Philipsa.W tym roku będę na pewno!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz